Aktualizacja do Windows 8.1, czyli powrót menu start – wszystkie metody

Posted: 31 December 2013 in Microsoft, Tutorials and guides
Tags: , , , , , , ,

Wielu użytkowników domowych i korporacyjnych do dzisiaj ma problemy ze ściągnięciem aktualizacji do wersji 8.1, gdyż oficjalnie można ją pobrać tylko z kulawego sklepu WindowsStore.

Po internecie krąży kilka metod jak można prawidłowo zainstalować aktualizację, natomiast poniżej prezentuję moją zebraną listę postępowania.

1. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy aktualizacja jest widoczna na pierwszej pozycji w Windows Store. Jeżeli tak – wystarczy na nią kliknąć i zaczyna się pobieranie. Jeżeli nie, pierwszym sposobem najprostszym jest zainstalowanie wszystkich ważnych aktualizacji systemu Windows 8.

Panel sterowania > Windows Update

2. Jeżeli wszystkie aktualizacje zostały zainstalowane to na kolejnym etapie można zresetować ustawienia sklepu wydając w linii poleceń komendę wsreset.exe

CMD > wsreset.exe

3. Trzecią metodą jest zrestartowanie WU i BITS za pośrednictwem komend:

net stop wuauserv

net stop bits

I wyczyszczenie folderu C:\Windows\SoftwareDistribution\ (niemożliwe bez zatrzymania Windows Update i Inteligentnego Transferu w Tle)

Ponowne uruchomienie usług:

net start wuauserv

net start bits

4. Czwartą metodą jest próba wymuszenia na sklepie odnalezienia aktualizacji, wystarczy do przeglądarki wkleić:

ms-windows-store:WindowsUpgrade

5. Jako piątą metodę proponuję użycie linii poleceń PowerShella by ponownie zarejestrować sklep:

powershell -ExecutionPolicy Unrestricted Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $Env:SystemRoot\WinStore\AppxManifest.XML

6. Natomiast najskuteczniejszą metodą jeżeli żadna z powyższych nie zadziała jest odinstalowanie aktualizacji KB2871389, pobranie jej ręcznie i jej ponowna instalacja (pomaga w 90% przypadków)

Windows8-RT-KB2871389-x64.msu

7. Opcjonalnie jeżeli jesteś administratorem systemu i nie chcesz się bawić za każdym razem w ociężałe instalacje – informuję Cię, że da się pobrać instalator i zrobić ISO. Wystarczy udać się na tę stronę i pobrać instalator. Następnie go uruchomić. Jedyną kwestią jest tutaj, że użytkownik musi znać klucz produktu. Zalecane jest podanie uniwersalnego XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB co pozwoli ukończyć instalację, jednak nie pozwoli zarejestrować systemu z oczywistych względów legalności. W takim przypadku trzeba wydać polecenie:

slmgr /ipk TWÓJ-KLUCZ-MYŚLNIKAMI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s