IINS 640-553, wnioski.

Posted: 1 April 2009 in Preparations

Dzisiaj zdawałem egzamin IINS 640-553 dający certyfikat CCNA: Security. Pierwszy ze ścieżki CCSP. Dobrym źródłem do nauki jest oczywiście oficjalny podręcznik OECG. Filmy zarówno CBT jak TS w porównaniu do CCNA wypadły dość słabo, obie serie dla IINS są zrobione dosyć niechlujnie. Moim zdaniem, by jak najszybciej wypuścić na rynek przed konkurencją. Niewątpliwą pomocą okazała się dokumentacja ZFW, którą zamieścił tutaj anonimowy kolega, kilka postów niżej. Bardzo ładnie rozwiewa wątpliwości. Dzięki. Co do reszty materiałów to były to składowe różnych słów kluczowych wygÓglowanych (np. Diffie-Hellman exchange) – stanowią dobre uzupełnienie tego co nie znajdzie się w książce OECG, a zapewne pojawi się w wydawanym SSG.

Sam egzamin dosyć prosty jeśli chodzi o typowe pytania testowe jedno- i wielokrotnego wyboru, natomiast simlety SDM zakręcone mocno. Naprawdę należy się dobrze z tego przygotować – bo kto nie widział na oczy SDM’a – tego egzaminu nie zda.

Czekam na weryfikację wyniku.

Edit: Tajemniczym kolegą okazał się gonte – dzięki j/w.
Edit#2: Wynik potwierdzony, CCNA: Security certified :).
Edit#3: Hoho, jaka miła niespodzianka. Okazało się, że po zdaniu IINS otrzymuję dodatkowy certyfikat jakim jest 4011 Recognition. Myslałem, że to jakiś certificate agreement jak zwykle, ale okazało się, że jest to certyfikat związany z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. To miło mieć jakiś certyfikat rządowy.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s